Saturday, March 12, 2016

رفع گرفتگی گوش در سفرهای هوایی

کمتر کسی پیدا می‌شود که با هواپیما سفر کرده و حداقل یک بار با درد ناشی از گرفتگی گوش روبه‌رو نشده باشد، دردی که آن‌قدر آزاردهنده است که راه‌حل‌های مختلفی برای آن ارائه شده است: از جویدن آدامس گرفته تا خمیازه کشیدن.

وقتی بحث عوارض جانبی ناخوشایند سفرهای هوایی مطرح می‌شود، به غیر از گم شدن چمدان‌ها و تأخیر پرواز، گرفتگی دردناک گوش را نیز نباید فراموش کرد. گرفتگی گوش هنگام بلند شدن و نشستن هواپیما، نه تنها باعث دردی وحشتناک می‌شود، بلکه یکی از دلایل اصلی گریه‌ی بچه‌ها در هواپیماست؛ که البته نمی‌شود سرزنششان کرد.

سایت بیزینس اینسایدر تصمیم گرفته است تا با صحبت با یک فرد متخصص یعنی دکتر ویلیام شاپیرو، شنوایی شناس و استادیار بالینی مرکز پزشکی لانگون دانشگاه نیویورک، راه‌حلی برای این معضل آزاردهنده پیدا کند.
خوشبختانه راه حلی که دکتر شاپیرو ارائه می‌دهد، بسیار ساده است. وی پیشنهاد می‌کند که مسافرانی که مشکل کیپ شدن گوش را دارند، دهانشان را ببندند، بینی‌شان را بگیرند و آب دهانشان را قورت بدهند. همین. با اینکه ممکن است نیاز باشد مسافران برای حفظ تأثیر این کار، آن را چند بار تکرار کنند، اما این تمرین ساده برای متعادل سازی فشار گوش و کاهش درد، کافی است.

بسیاری از مسافران از کودکی یاد گرفته‌اند که برای کاهش فشار، بینی خود را بگیرند و سعی کنند هوا را از گوش‌هایشان بیرون بدهند، تکنیکی که مانور والسالوا نام دارد و بسیاری از افراد بدون اینکه نام آن را بدانند، انجامش می‌دهند. با این حال دکتر شاپیرو می‌گوید که تکنیک بلعیدن وی بی‌خطرتر از مانور والسالواست، چرا که این مانور به علت ایجاد فشار هوای زیاد در شیپور استاش، می‌تواند باعث آسیب دائم به گوش‌ها شود  و درد بیشتری را به همراه داشته باشد. دردی که آن‌قدر زیاد است که باعث می‌شود یک بزرگسال هم مانند بچه‌ها در هواپیما گریه کند. اما روش بلعیدن این عارضه را ندارد. شما هم در سفر هوایی بعدیتان از این روش استفاده کنید و نتیجه را با ما در میان بگذارید.